USG ścięgna Achillesa – badanie przy urazach sportowców

0
1665
kontuzja usg

Ścięgno Achillesa to element nogi odpowiadający za wiele kluczowych ruchów. U sportowców niezwykle często ulega ono kontuzji, w szczególności przy zaniedbaniu rozgrzewki. Ból w obrębie kontuzjowanego ścięgna jest bardzo duży i dlatego też diagnostyka powinna być możliwie jak najbardziej bezbolesna. Odpowiedzią w takiej sytuacji jest badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa. Powinno być ono wykonane zawsze, gdy istnieje choć cień podejrzenia, że ścięgno mogło ulec uszkodzeniu. Kiedy więc zgłosić się na to badanie, jak się do niego przygotować i jak ono przebiega? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Ścięgno Achillesa –  gdzie się znajduje i za co odpowiada

Ścięgno Achillesa, czyli ścięgno piętowe, łączy kość piętową z mięśniami łydki. Ścięgno Achillesa należy do największych i najsilniejszych ścięgien. W swej budowie ścięgno to jest wąskie i dość grube u dołu, rozszerza się idąc ku górze i jednocześnie tracąc na grubości. Z kolei na zakończeniu w obrębie łydki jest szerokie i płaskie. Jego przyczep znajduje się na guzie piętowym. Ze względu na swoją lokalizację, uraz ścięgna Achillesa, czyli zerwanie lub naciągnięcie, niemal całkowicie uniemożliwia chodzenie.

Urazy ścięgna Achillesa

Urazy ścięgna Achillesa są najczęstsze u sportowców, zarówno tych uprawiających sporty zawodowo, wyczynowo, jak i amatorsko. Do możliwych urazów ścięgna Achillesa należy zaliczyć naciągnięcie i zerwanie. Naciągnięte ścięgno Achillesa jest łatwiejsze w leczeniu, jednak równie bolesne, co całkowicie zerwane. Naciągnięcie tego ścięgna, podobnie jak w przypadku każdego innego ścięgna w ludzkim ciele, polega na uszkodzeniu jego włókien. W następstwie pojawia się bolesny stan zapalny. Najlepszą metodą na zdiagnozowanie naciągniętego ścięgna Achillesa jest wykonanie badania USG

Leczenie polega na oczekiwaniu, aż ścięgno samo się zregeneruje i powróci do swojej pierwotnej sprawności; aby mu w tym dopomóc należy unieruchomić kontuzjowaną kończynę i unikać chodzenia. Najlepiej wspomagać się kulami ortopedycznymi, by zminimalizować obciążenie nogi. Pomocne będą także zimne okłady oraz różnego rodzaju środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Zerwane ścięgno Achillesa objawia się natomiast silnym obrzękiem. W obrębie urazu występuje zaczerwienienie, a nawet siniaki. Towarzyszy mu także silny ból, a w przypadku nagłego zerwania – ostry ból. Metodę leczenia lekarz ustala indywidualnie, w zależności od stopnia zerwania ścięgna. Bywa, że niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Nie mniej jednak zawsze przed podjęciem jakichkolwiek kroków wykonywane jest USG ścięgna Achillesa, by ocenić stopień i rozległość uszkodzeń.

Diagnostyka kontuzji w obrębie ścięgna Achillesa

Prawidłowe zdiagnozowanie uszkodzenia ścięgna Achillesa jest niezbędne w celu zaplanowania dalszego leczenia. Najlepszym i najczęściej stosowanym do tego celu badaniem, jest USG ścięgna Achillesa. Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić czy ścięgno zostało ono zerwane, czy jedynie naciągnięte. Dodatkowo lekarz przeprowadzający badanie może ocenić jak obszerne jest uszkodzenie i czy widoczny stan zapalny rzeczywiście wynika z dolegliwości w obrębie danego ścięgna. Dla pacjentów, którzy w wyniku urazu zmagają się z silnym bólem niezmiernie ważne jest, że badanie USG ścięgna Achillesa jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne. Czasem nawet chłodny żel stosowany do przeprowadzenia badania działa lekko kojąco na obrzęknięty obszar. Ponadto do badania USG ścięgna Achillesa nie są wymagane żadne wcześniejsze przygotowania. Z tego względu badanie może być wykonane bezpośrednio po wystąpieniu urazu, bez potrzeby czekania i przygotowywania pacjenta. Całe badanie rozpoczyna się od naniesienia na badany obszar specjalnego żelu zwiększającego przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie lekarz przeprowadzający badanie przesuwa głowicą urządzenia po badanym obszarze, a na ekranie pojawiają się struktury. Podczas samego badania USG ocenie podlega struktura ścięgna i ościęgno (zrosty), kaletka ścięgna oraz zarysy kostne kaletki ścięgna, a także jego przyczepu piętowego. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po jego zakończeniu.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here