Gaz propan, jako ekologiczne paliwo opałowe dla twojego domu

0
2360
ekologiczny propan

Węgiel kamienny jako paliwo opałowe stopniowo przechodzi do lamusa. Oprócz tego, że jest ciężki w dostarczeniu do kotłowni i robi w niej sporo bałaganu, jest także najmniej ekologicznym materiałem opałowym. Spalanie węgla kamiennego jest główną przyczyną powstawania gazów niskiej emisji, a w dalszej konsekwencji smogu. Jakby tego było mało, zarówno jego spalanie, jak i samo wydobycie jest kłopotliwe i mocno obciążające dla środowiska naturalnego. Najwyższy czas, aby wybrać bardziej ekologiczne paliwa opałowe i zrezygnować z toksycznych rozwiązań. Najlepszym wyjściem jest postawienie na ogrzewanie przy użyciu gazu propan, wygodnie, tanio i ekologicznie.

Ekologicznie znaczy zdrowiej dla nas wszystkich

Ekologia kojarzy się przede wszystkim z dbaniem o otaczające nas środowisko. Znacznie rzadziej myślimy o tym, że my i nasza rodzina również jesteśmy integralną częścią tego środowiska. Jeśli nie zadbamy o powietrze, glebę i wody gruntowe w naszym najbliższym otoczeniu, wkrótce możemy odczuć to na własnej skórze. Jak to możliwe? To proste. 

Woda jest nie tylko źródłem wszelkiego życia, ale choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ujęcia wód gruntowych są również głównym źródłem wody w naszych kranach. Dodatkowo wody w zbiornikach, takich jak jeziora czy stawy, w ciepłe dni parują do atmosfery, aby następnie spaść na ziemię w postaci deszczu. Zatruwając więc wodę w okolicy, trujemy też siebie. Zatrucie gleby przekłada się natomiast na ilość i jakość zbiorów zbóż, warzyw i owoców. Jeśli gleba jest zanieczyszczona, to wszelkie te zanieczyszczenia mogą przeniknąć do pożywienia już na etapie wzrostu. A powietrze? To chyba kwestia tak oczywista, że nie trzeba jej nikomu tłumaczyć. 

Z roku na rok w całym kraju coraz poważniejszy i trudniejszy do opanowania staje się problem smogu. Powstaje on w efekcie wydzielania dużej ilości spalin z samochodów i domowych pieców oraz małej cyrkulacji powietrza ograniczonej przez nisko zawieszone chmury. Smog to forma zanieczyszczenia powietrza, która bezpośrednio szkodzi każdemu z nas, a u najmłodszych wywołuje astmę i poważne alergie. Zanieczyszczenie środowiska to nie żarty, ani też temat na następne stulecie. To problem na tu i teraz.

Ekologicznie z gazem propan

Propan jest gazem bezbarwnym, nietoksycznym, łatwopalnym, bezzapachowym. Takie jego cechy powodują, że jest on idealnym paliwem opałowym pod względem ekologicznym. Nie ma absolutnie żadnego negatywnego wpływu zarówno na stan powietrza, jak i na gleby oraz wody gruntowe. Jak to możliwe? Spalanie gazu propan, jak każda reakcja spalania, powoduje powstawanie spalin. I choć spaliny kojarzą się dość toksycznie, w przypadku gazu propan jest zupełnie inaczej. Substancje powstające w wyniku spalania gazu propan to jedynie para wodna, czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Ten ostatni, uwolniony do atmosfery, jest zupełnie nietoksyczny a fakt, że jego ilości są tak małe, zupełnie nie obciąża środowiska. Woda oraz para wodna po skropleniu mogą natomiast zostać z powodzeniem odprowadzone do ścieków. Gaz propan okazuje się więc doskonałym i najbardziej ekologicznym materiałem opałowym, jaki można obecnie znaleźć na rynku. Co ważne, w przeciwieństwie do innych modnych ekologicznych rozwiązań, gaz propan jest również niebywale oszczędny. 

Roczne koszty ogrzewania gazem propan są zdecydowanie niższe, niż w przypadku innych metod. Zyskuje się więc podwójnie, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w jednym. Na taki stan rzeczy wpływa wyższa wartość energetyczna gazu propan, niż innych materiałów opałowych, ponieważ właśnie propan jest naturalnie zróżnicowany pod względem struktury molekularnej. Dodatkowo wykorzystanie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych pozwala na zwiększenie wydajności spalania. W ten sposób spalając mniej, otrzymujemy tyle samo ciepła. Jest to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także dbałość o środowisko. Warto zadbać o siebie i swoje najbliższe otoczenie decydując się na ogrzewanie domu gazem propan.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here