Kontenery – sposób na właściwe gromadzenie odpadów

0
1240
wynajem kontenerow

Utrzymanie porządku na budowie często jest nie lada wyzwaniem. Trzeba odpowiednio zagospodarować znacznie większą liczbę odpadów, na dodatek takich, które nie mogą być wyrzucone do dowolnie wybranego kosza. Należy zatem odpowiednio przygotować się do budowy również pod tym kątem – i wybrać właściwe kontenery, które pomogą w utrzymaniu porządku.

Czemu nie można wrzucić odpadów z budowy do standardowych koszy?

Przede wszystkim – ponieważ jest to nielegalne. Odpady, które powstają w wyniku budowy, nie mogą być zakwalifikowane jako odpady komunalne – i jest to również uregulowane prawnie. Trudno by było zresztą odpowiednio posegregować śmieci, w których znajdą się połamane kafelki, zerwane podłogi czy elementy starych instalacji. Często są to także odpady wielkogabarytowe, które również wymagają innego zagospodarowania i specjalistycznego wywozu. Należy także pamiętać o tym, że niektóre z odpadów mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to pracy przy inwestycji związanej z budynkami powstałymi według starych technologii, które obecnie nie spełniałyby wielu norm bezpieczeństwa. Takie substancje mogą się znajdować w różnego rodzaju farbach czy lakierach. Z pewnością nie mogą być składowane w tym samym miejscu, gdzie pozostałe odpady komunalne. Należy również dopilnować, by nikt nie wywoził ich na pola lub do lasu. 

Jak zorganizować gospodarowanie odpadami na budowie?

 Nie każdy jest w stanie sam odpowiednio zorganizować wywóz śmieci budowlanych i poremontowych. Potrzebne są do tego pojemniki i kontenery, które pozwolą na właściwe składowanie odpadów, a także pojazd, który będzie w stanie przewieźć je później do punktu selektywnej zbiórki. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej. Jakie zatem typy kontenerów najlepiej sprawdzą się na budowie oraz jak zorganizować późniejszy wywóz odpadów.

Różne kontenery – w zależności od potrzeb

Firmy, które zajmują się wynajmem kontenerów na odpady poremontowe i budowlane, oferują kilka rodzajów pojemników, które można zastosować. Mogą się różnić wielkością, w zależności od tego, jak wiele odpadów będzie trzeba gromadzić. Nie bez znaczenia będzie także to, jakiego typu jest to inwestycja – jeśli będzie wymagać wywozu sporej ilości ziemi lub gruzu, będzie wymagać postawienia kontenera odpowiedniej wielkości. Do dyspozycji są kontenery zamknięte lub otwarte. Pierwsze z nich są chronione przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi – między innymi wiatrem lub deszczem. Otwarte nie mają tej dodatkowej ochrony, jednak pozwalają na wykorzystanie nieco większej objętości. Sporą popularnością cieszą się również tzw. elastyczne kontenery, czyli duże worki Big Bag. Są wykonane z włókien nylonowych i mogą pomieścić nawet tonę odpadów.

Specjalistyczny transport

Sam wynajem kontenerów to nie wszystko. Konieczne jest także zorganizowanie odpowiedniego transportu, który przewiezie odpady we właściwe miejsce. W zależności od rozmiarów kontenerów, potrzebny będzie specjalistyczny pojazd. Może to być samochód ciężarowy, dźwig bądź przyczepa. Może się okazać, że niezbędny będzie HDS, czyli hydrauliczny dźwig przeładunkowy. Często używany jest przy przewozie rzeczy o nietypowych gabarytach, bądź w trudno dostępnych miejscach.

Zdecyduj się na usługi profesjonalistów

Gospodarowanie odpadami poremontowymi i budowlanymi może być niemałym wyzwaniem. Żeby nie mieć żadnych wątpliwości, czy wszystko odbywa się właściwie, warto wybrać usługi fachowej firmy, która się w tym specjalizuje. Pozwoli wybrać odpowiedni sprzęt – tak, by nie był ani za mały, ani za duży. Wszystko dostosowane dokładnie do każdej inwestycji. Pozwoli to także na oszczędności finansowe, ponieważ nie będzie tam miejsca na żadne zbędne sprzęty. Wywozem śmieci zajmą się również fachowcy, którzy doskonale będą wiedzieć, gdzie i kiedy z takimi odpadami się udać.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here