Nakolanniki i ich zastosowanie w pracy

0
2502
nakolanniki

Przywykliśmy już, że widzimy nakolanniki u sportowców, siatkarzy, hokeistów czy skaterów, których stawy kolanowe narażone są na uszkodzenia czy kontuzje. Znacznie rzadziej myślimy o tym, że nakolanniki mogą także mieć zastosowanie w pracy. Tymczasem praca w ogrodzie to tylko jeden z przykładów takiego ich zastosowania. Jednak czy obecność nakolanników w sklepach ze sprzętem BHP ma swoje uzasadnienie? Jak najbardziej! Wyjaśniamy, w jakich branżach, zawodach i na jakich stanowiskach warto skorzystać z nakolanników i dlaczego należy je stosować.

Rodzaje nakolanników

Czym jest nakolannik nie trzeba obszernie tłumaczyć, ze względu na jego oczywistą nazwę. Jednak dla porządku nadmieńmy, że nakolanniki to różnorodne ochraniacze stawów kolanowych. Najczęściej spotykane są one jako ochraniacze w wielu dyscyplinach sportowych. Jednak równie często użytkowane są przez pracowników wykonujących prace w pozycji klęczącej. Różnią się budową, kształtem i materiałem, z jakiego są wykonane, w zależności od potrzeb użytkownika.

Do wyboru mamy między innymi nakolanniki żelowe, piankowe, skórzane, gumowe i plastikowe. Nakolanniki żelowe charakteryzują się dużą odpornością. Żel, z którego wykonywane są nakolanniki, jest na tyle twardy, że nie odkształca się przy długotrwałym nacisku. Powoduje to, że nakolanniki żelowe nie tylko są bardzo skuteczne, również przy wielogodzinnej pracy na kolanach, ale także mogą służyć pracownikowi przez wiele lat.

Nakolanniki piankowe chronią kolana nie tylko przed naciskiem, ale także przed uderzeniami. Nie nadają się one jednak do pracy w wilgotnych warunkach, ponieważ dość łatwo chłoną wodę, a w następstwie tego mogą się odkształcać. Nakolanniki piankowe są chętnie wybierane ze względu na swoją niską cenę. Należy jednak pamiętać, że nie charakteryzują się one zbyt długą żywotnością, a tym samym nie sprawdzą się przy długotrwałej pracy na kolanach. Poleca się je raczej do stosowania przy krótkotrwałych i sporadycznych pracach.

Nakolanniki skórzane zazwyczaj wyposażone są w miękką wyściółkę, a najlepiej sprawdzają się jako ochrona przed otarciami. Produkty te są zwłaszcza cenione przez brukarzy, którzy opierając się na kolanach pracują na nierównym i szorstkim terenie.

Nakolanniki gumowe, podobnie jak skórzane, cieszą się dużą popularnością wśród brukarzy. Jednak w przeciwieństwie do tych wykonanych ze skóry, gumowe nakolanniki są dość twarde i sztywne. Produkty te są odporne na odkształcenia, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Jednak aby móc ich używać, trzeba przyzwyczaić się do tego, że nieco krępują ruchy i w pierwszej chwili mogą być mało komfortowe.

Nakolanniki plastikowe są dość tanie i poleca się ich stosowanie głównie do ochrony przed uderzeniami. Rzadziej stosowane są do prac wykonywanych w pozycji klęczącej. Można wybrać modele nakładane na lub pod odzież, a także wariant wewnętrzny dostosowany do konkretnych spodni.

Zastosowanie nakolanników w pracy

Sportowcy stosują nakolanniki, ponieważ narażeni są oni na bezpośrednie i nagłe uszkodzenie stawu kolanowego. Jednak w przypadku zaniechania zastosowania nakolanników w pracy, konsekwencje mogą być równie dotkliwe, choć znacznie bardziej oddalone w czasie. Długotrwałe przebywanie w pozycji klęczącej i nadmierne obciążanie kolan prowadzi do wielu chorób i rozległych uszkodzeń stawów, które rozwijają się stopniowo. Dlatego, mimo że konsekwencji niestosowania nakolanników nie widać od razu, to wcale nie znaczy, że w ogóle się one nie pojawią.

Zaleca się stosowanie nakolanników podczas wykonywania prac budowlanych, remontowych, serwisowych i montażowo-instalacyjnych. Oprócz tego nakolanniki sprawdzą się także przy niektórych zadaniach wykonywanych w ramach budowy dróg, w kamieniarstwie, brukarstwie oraz przy układaniu posadzek i podłóg z drewna, paneli, gresu czy kamienia. Nakolanniki doceniane są również w przemyśle samochodowym zarówno w mechanice, naprawie oraz lakiernictwie, jak i budowie. Rolnictwo i ogrodnictwo, tak domowe, jak i amatorskie czy gospodarcze, również jest branżą, gdzie nakolanniki znajdą zastosowanie. Warto zaopatrzyć się w nakolanniki również jeśli uprawiamy sporty amatorskie czy wyczynowe, a więc do jazdy na hulajnodze, rolkach oraz do różnego typu aktywności narażających kolana.

Źródło: Glovex – hurtownia BHP Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here