Metody i efekty wybielania zębów u dentysty

0
1931
wybielanie zebow

Współczesna stomatologia estetyczna oferuje wiele efektownych rozwiązań, które są dopasowane do wymagań konkretnych pacjentów. Dużym problemem są przebarwienia na zębach, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd posiadanego uzębienia oraz odbierać pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. Sposobem na pozbycie się przebarwień jest profesjonalne wybielanie zębów. 

 Wybielanie zębów u stomatologa

Śnieżnobiałe, lśniące i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Niehigieniczny tryb życia, picie kawy, palenie papierosów, a także skutki spożywania chemicznie ulepszonej żywności przyczyniają się jednak do powstawania wielu nieestetycznych przebarwień na zębach. Wiele osób stara się walczyć z przebarwieniami na własną rękę. Efekty tych działań nie zawsze są odpowiednie dla zdrowia szkliwa i jamy ustnej, a nierzadko przynoszą także mizerny skutek. Osady nazębne trudno usunąć samodzielnie, nawet gdy sumiennie dba się o codzienną higienę jamy ustnej.

Wiele przebarwień na zębach jest trudnych do usunięcia, ponieważ są one wynikiem posiadanych chorób genetycznych, zaburzeń hormonalnych, a także chorób trzustki czy krwi. Na kolor zębów wpływ ma także przyjmowanie niektórych leków, szczególnie tych powodujących odbarwienie szkliwa. Zęby mogą ciemnieć, a martwe, które doznały urazu, nieestetycznie szarzeć i mocno odznaczać się od tych, które nie są zagrożone uszkodzeniem.

Czym jest profesjonalne wybielanie zębów i jakie są jego efekty?

Decydując się na profesjonalne wybielanie zębów, z pewnością można osiągnąć dobre rezultaty, a przy okazji zadbać o stan swojego uzębienia. Profesjonalne wybielanie zębów jest przeprowadzane w gabinetach stomatologii estetycznej przy użyciu jednej z kilku dostępnych metod. Może być to wybielanie gabinetowe lampą Beyond, czyli system wybielania aktywowany światłem, a także wybielanie nakładkowe.

Pierwsza metoda polega na szybkim wybielaniu zębów w czasie jednej wizyty. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog estetyczny oczyszcza zęby z kamienia i wykonuje zabieg piaskowania. Dodatkowo zabezpiecza on dziąsła preparatem ochronnym. W dalszej kolejności na zęby nakładany jest specjalistyczny żel aktywowany światłem lampy. Czynność ta musi być powtórzona trzykrotnie, aby osiągnąć pożądany rezultat. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ nie powoduje żadnych perturbacji zdrowotnych i nie narusza struktury zębów, dzięki czemu pozwala na osiągnięcie spektakularnego efektu w krótkim czasie.

Wybielanie gabinetowe lampą Beyond i wybielanie nakładkowe

Decydując się na wybielanie gabinetowe lampą Beyond, trzeba przygotować się na zabieg, który trwa od 60 minut do półtorej godziny. Po tym czasie zęby wyglądają na lśniące i zdecydowanie bielsze. Zabieg ten można powtarzać.

Polecaną przez stomatologów estetycznych metodą gabinetowego wybielania zębów jest tak zwany zabieg wybielania nakładkowego. Polega on na tym, że w trakcie pierwszej wizyty u pacjenta wykonuje się indywidualnie dobrane nakładki do wybielania; są one tworzone na bazie wycisków górnego i dolnego łuku zębowego.

Pacjent nosi tego typu nakładki w domu, stosując się ściśle do zaleceń lekarza stomatologii. Nakładki należy wypełniać specjalistycznym żelem wybielającym i dokładnie dociskać do zębów. Zabieg ten jest bezpieczny, prosty i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, ponieważ pacjent samodzielnie może zakładać i zdejmować posiadane nakładki bez obawy o to, że przypadkowo uszkodzi któryś zębów czy też naruszy ich strukturę. Czas wybielania zajmuje około 14 dni, w zależności od odcienia zębów pacjenta, a także od tego, jaki efekt intensywności bieli chce się osiągnąć. Metoda nakładkowa wybielania zębów jest polecana dla każdego pacjenta, u którego stomatolog nie stwierdził przeciwwskazań do jej zastosowania. Pozwala ona cieszyć się pięknym kolorem zębów przez długi czas.

Gabinetowe wybielanie zębów to profesjonalny zabieg, który jest dedykowany osobom pragnącym zmienić kolor szkliwa swojego uzębienia. Warto zdecydować się na pomoc specjalisty, ponieważ tylko wówczas można osiągnąć pożądany rezultat, a jednocześnie nie spowodować uszczerbku na zdrowiu jamy ustnej i uzębienia.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here