Praca w Holandii – tylko w wakacje czy na dłużej?

0
1734
praca w holandii

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę najczęściej jest podyktowana ciężką sytuacją na lokalnym rynku pracy bądź też trudnościami rodzinnymi, które wymagają większego zastrzyku gotówki. Bywa również, że powody wyjazdu są zupełnie inne. Trzeba mieć na uwadze, że w każdej z tych sytuacji osoba planująca wyjazd zarobkowy za granicę staje przed dylematem, czy ma być to wyjazd tylko na sezon wakacyjny, czy też dłuższy pobyt wiążący się z podpisaniem długoterminowego kontraktu. Czasem decyzja jest podejmowana w gronie rodzinnym i podyktowana dobrem wszystkich jej członków. Warto rozważyć zalety i wady każdego z tych rozwiązań, aby dobrać najlepsze dla siebie i swojej sytuacji.

Wyjazd do pracy w Holandii, czyli od czego zacząć?

Warto pamiętać, że zarówno wyjazd sezonowy do pracy w Holandii, jak i wyjazd na dłużej, ma swoje dobre i złe strony. Wszystko zależy od naszej sytuacji i właśnie pod tym kątem należy podjąć optymalną decyzję o wyjeździe. Ważne też, aby znaleźć odpowiednią, atrakcyjną pracę. W tym miejscu również pojawia się sporo dylematów, jak szukać pracy i jak znaleźć najlepszą. W tym przypadku również dobra praca to taka, która odpowiada nam indywidualnie, a która niekoniecznie musi być dobra dla każdego. Dlatego też należy zwracać uwagę na oferty, które wydają nam się atrakcyjne, a nie takie, które polecił nam znajomy bądź ktokolwiek inny. Oczywiście polecenie znajomego może być cenne, jeśli w ogóle nie wiemy, gdzie szukać – i może stanowić swego rodzaju punkt zaczepienia. Ale jeśli nie chcemy tracić zbyt wiele czasu i energii na samodzielne poszukiwanie pracy w Holandii, to lepiej jest skorzystać z pomocy biura pośrednictwa pracy. Pracownicy takiego biura przeprowadzają wstępną rekrutację, orientują się w predyspozycjach danego pracownika do wykonywania różnych prac i pod tym kątem dobierają ofertę najlepiej odpowiadającą potrzebom kandydata, w której spełnia on wszystkie wymagania pracodawcy. Takie podejście do poszukiwania pracy daje największe szanse, że zarówno pracownik, jak i pracodawca będą zadowoleni ze współpracy.

Czy praca sezonowa jest dla mnie?

Najważniejszą cechą pracy sezonowej jest krótki czas obowiązywania kontraktu. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale u osób, które wykorzystują wakacje, aby dorobić. Tak więc najczęściej są to pełnoletni uczniowie bądź studenci. Osoby, które w Polsce mają zobowiązania, do których chcą bądź muszą wrócić jesienią. Inną grupą, która chętnie wybiera wyjazd do prac sezonowych, są osoby na urlopie. Urlop wypoczynkowy może być dowolnie spożytkowany przez pracownika, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczył on go na pracę dodatkową. Czasem wyjazd do pracy sezonowej stanowi sposób na szybkie podratowanie domowego budżetu lub na spłacenie długów, ponieważ zarobki w euro są nieporównywalnie wyższe niż te oferowane w naszym kraju. W takiej sytuacji rzeczywiście jest to trafny wybór.

Czy lepiej wyjechać do pracy na dłużej?

Dłuższy wyjazd do pracy w Holandii jest kierowany do osób, które nie znalazły zatrudnienia w kraju lub nie są usatysfakcjonowane warunkami oferowanymi przez pracodawcę. Najczęściej, choć nie jest to absolutną zasadą, decydują się na niego osoby, które nie mają w kraju żadnych zobowiązań. Wybierając długoterminowy kontrakt z holenderskim pracodawcą, podlegamy holenderskiemu prawu pracy, a tym samym związanym z tym obowiązkom i przywilejom. Osoba na stałe pracująca w Holandii zostaje objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i ubezpieczeniem w razie wypadku w pracy. Dodatkowo z każdym przepracowanym miesiącem pracownik nabywa prawa do urlopu. Warto także pamiętać, że z każdym przepracowanym rokiem zatrudniony zyskuje dodatkowe uprawnienia do holenderskiej emerytury AOW. Nieco traci na znaczeniu kwestia zarobków w euro, ponieważ również wydatki dokonywane są w tej walucie. Jeśli dłużej przebywamy w pracy za granicą, to nieco rosną koszty utrzymania, ponieważ trudniej jest nieustannie oszczędzać i odmawiać sobie wszelkich przyjemności. Niemniej pod względem ekonomicznym długoterminowy wyjazd do pracy w Holandii jest również bardzo korzystny dla pracownika.

Źródło: FAS Packing – oferty pracy w Holandii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here