Retinol latem

0
3405
retinol lato

Retinol, czyli witamina A w czystej postaci, stanowi jeden z nielicznych składników wielu kosmetyków, którego bezpieczeństwo zostało udowodnione w serii różnych badań. Wiele osób ma jednak obawy przed stosowanie retinolu, który spowodowane są wieloma czynnikami. Pojawia się wiele pytań dotyczących stosowania witaminy A — szczególnie latem — oraz obaw związanych z działaniem niepożądanym. W celu ułatwienia decyzji związanej ze stosowaniem retinolu zebraliśmy kilka najważniejszych pytań, na które postaramy się odpowiedzieć w dalszej części naszego artykułu.

REAKCJA RETINOIDALNA – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Dlaczego występuje reakcja retinoidalna ? Czy to alergia na witaminę A? Od czego zależy reakcja retinoidalna? Co zrobić, gdy już pojawiła się taka reakcja? – To z pewnością najczęściej występujące pytania, które sprawiają również, że wiele osób ma obawy przed stosowanie witaminy A. Jak jest zatem z reakcją retinoidalną? Zobaczcie sami!

Warto zacząć od tego, że reakcja retinoidalna to przede wszystkim nadwrażliwość skóry na wysokie stężenie witaminy A. W wielu przypadkach zauważalna jest dopiero do kilku dniach. Nie ma jednoznacznych informacji dotyczących tego, ile trwa. Czasami występuje przez tydzień i innych — najdłuższych przypadkach — utrzymuje się nawet miesiąc lub dłużej. Wywoływana jest w większości przypadków, ponieważ w ten sposób potwierdza swoje działanie.

Jak się objawia?

 • przesuszanie skóry,
 • złuszczanie naskórka,
 • drażliwość skóry,
 • zaczerwienienie.

Co zrobić, gdy się pojawi? 

Nie należy przede wszystkim panikować, ponieważ jest to normalna reakcja, która świadczy o tym, że witamina A jest aktywna. Zaleca się odstawienie maści, czy innej substancji z retinolem, jeżeli podrażnienia utrzymują się kilka dni. Ważne jest również to, aby wprowadzić kremy z antyutleniaczami.

Nie można jednoznacznie określić, czy rekcja pojawi się ponownie oraz, czy jest zależna od alergii. W celu fachowej diagnozy warto skonsultować się z wykwalifikowanym kosmetologiem, który rozpisze kurację adekwatną do naszych potrzeb.

POZOSTAŁE PYTANIA DOTYCZĄCE STOSOWANIA 

DLACZEGO WŁAŚNIE PALMITYNIAN?

Istnieje wiele powodów, jednak wśród najpopularniejszych warto wyróżnić:

 • odmładzanie skóry,
 • ujędrnianie,
 • regenerację naskórka,
 • wzmocnienie włókien kolagenowych,
 • poprawienie koloru skóry.

CZY LATEM MOŻNA STOSOWAĆ WITAMINĘ A?

Według wielu lekarzy można, jednak nie należy wystawiać wówczas skóry na słońce. Najlepszych rozwiązaniem będzie stosowanie kosmetyków z witaminą A – na noc.

CZY W CIĄŻY MOŻNA STOSOWAĆ WITAMINĘ A?

Nie można. Stosowanie kosmetyków z retinolem może uszkodzić płód.

CZY STOSOWANIE WITAMINY A JEST PRZECIWWSKAZANIEM DO LASEROTERAPII?

Witamina A i i wiele jej pochodnych stanowią przeciwwskazanie do zabiegów laserowych.

PIELĘGNACJA DOMOWA 

Najczęściej wybieraną formą pielęgnacji skóry jest stosowanie kremów z witaminą A. Istnieje również kilka przepisów na maseczki domowej roboty z zastosowaniem retinolu, jednak ze względu na reakcje alergiczne warto stosować ją samodzielnie.

JAKIE ZABIEGI KOSMETOLOGICZNE SĄ BEZPIECZNE LATEM Z WITAMINĄ A?

 • Serum kompleksu witamin A + E
 • Peelingi
 • Regeneracja retinolowa

Istnieje szereg zabiegów z użyciem retinolu, dlatego przed ostateczną decyzją warto skonsultować się z kosmetologiem. Pod wpływem słońca może dojść do reakcji alergicznych. Każda skóra reaguje inaczej, jednak istnieje szereg kuracji, które można dobrać indywidualnie do naszej cery bez względu na porę roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here