Drewniane meble pasują do większości aranżacji wnętrz, mogą zachwycać oryginalnością i pięknem, a do tego są bardzo trwałe – pod warunkiem, że ktoś wie, jak się z nimi obchodzić. Jednakże, jak to meble, ze względu na swoje przeznaczenie są narażone na różnorodne uszkodzenia. Do najczęstszych należą: rysy, wgniecenia, wytarcia i plamy. O ile w przypadku na większość z nich nie możemy poradzić już zbyt wiele, jak tylko zastąpić mebel innym lub wymienić dany element, o tyle istnieje szereg sposób na radzenie sobie z różnego rodzaju plamami i nieestetycznymi zaciekami. Co zrobić, aby przywrócić drewnianym meblom ich pierwotny wygląd, kiedy kłują w nas oczy zaplamione powierzchnie?
Przyczyny powstawania plam i zacieków
Samych przyczyn powstawania plam na drewnianych meblach należy szukać w codziennych czynnościach. Do najczęstszych będą należeć plamy powstałe w wyniku gotowania i spożywania posiłków: rozlane płyny będą częstą przyczyną powstawania zacieków i przebarwień, gorący garnek, nieopatrznie postawiony na drewnianym blacie pozostawi nieestetyczne ślady, podobnie jak alkohol, który zamiast do kieliszka trafił na stół, czy też wosk z kapiącej świeczki podczas romantycznej kolacji. Z największą skalą przebarwień mierzymy się jednak w przypadku kubków i szklanek z napojami, które kładzione bezpośrednio na powierzchni mebla, pozostawiają po sobie jaśniejsze obwódki.
Domowe sposoby na plamy
Zwykło się mówić, że domowe sposoby radzenia sobie z problemami są najlepsze, ale ile gospodyń, tyle sposobów. Jak zatem mieć pewność, że wybierze się ten skuteczny? Pewności nie będziemy mieć nigdy dopóki sami się nie przekonamy się o czymś na własnej skórze. W przypadku plam na drewnie istnieje kilka popularnych sposobów radzenia sobie z nimi w zależności od rodzaju plamy:
- Plamy z wody – można je usunąć za pomocą suszarki do włosów lub żelazka. Wysoka temperatura sprawi, że woda odparuje, a plamy znikną. Wystarczy wysuszyć drewnianą powierzchnię suszarką lub rozłożyć na plamie bawełnianą szmatkę i prasować jej powierzchnię żelazkiem.
- Plamy po gorących naczyniach – można usunąć za pomocą oliwy z oliwek z solą. Mieszankę nakładamy bezpośrednio na plamę na kilka godzin, a następnie dokładnie usuwamy za pomocą bawełnianej szmatki.
- Plamy z alkoholu – najlepiej natychmiast zetrzeć bawełnianą ściereczką, a w miejscu gdzie się rozlał wetrzeć olej lniany.
- Plamy z atramentu – należy natychmiast wytrzeć za pomocą wilgotnej chusteczki, natomiast pozostałości usunąć za pomocą mleka lub soku z cytryny.
Profesjonalne środki czyszczące
W momencie, kiedy domowe sposoby zawiodły albo poradziły sobie połowicznie, trzeba będzie wytoczyć prawdziwą artylerię. Istnieje szereg specjalistycznych preparatów służących do usuwania uporczywych plam z drewnianych powierzchni. Przykładami mocnych środków do czyszczenia zabrudzeń są: Woca Intensywny Zmywacz, przeznaczony do czyszczenia drewna bez względu na rodzaj zabezpieczenia jego powierzchni lub Osmo 8026 spray cleaner, który zalecany jest do czyszczenia powłok Osmo lub drewna olejowanego. Profesjonalna chemia skutecznie usuwa zabrudzenia przy jednoczesnym niewysuszaniu drewna. W zależności od producenta środki mogą posiadać również właściwości konserwujące, jednak w przypadku codziennej pielęgnacji lepiej zdać się na lżejsze produkty jak Bona Wood Surface Cleaner albo Woca Oil Refresher, niepozostawiające smug i niewyjaławiające drewna, które dobrze poradzą sobie nie tylko z kurzem, ale także ze zwyczajnymi zabrudzeniami.
Lepiej zapobiegać, niż działać
Działania profilaktyczne wymagają dużo mniejszego nakładu energii i środków niż usuwanie uporczywych plam już po ich powstaniu. Drewniane powierzchnie można zabezpieczyć za pomocą odpowiednich środków ochronnych. W czasie użytkowania blatów kuchennych czy stołowych wystarczy pamiętać o podkładkach lub tackach pod szklanki lub naczynia lub zdać się na preparaty ochronne, które uchronią drewno przed zaciekami i zabrudzeniami, jednocześnie uwypuklając ich naturalny rysunek i piękno. W tym celu pomogą nam takie produkty jak Woca Worktop Oil, który nadaje się do nieobrobionych jak i olejowanych powierzchni. Dzięki niemu nasze drewno stanie się o wiele bardziej wytrzymałe, zyska właściwości wodoodporne oraz nie będzie do niego przywierać brud. Olej nada naszym meblom ciepły, złocisty kolor, bez względu na rodzaj drewna, z którego został wyprodukowany dany mebel.
Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych