Zalety transportu kolejowego na trasach Europa-Azja

0
1758
spedycja kolejowa

Transport kolejowy jest jedną z najważniejszych gałęzi transportu. Ruch pojazdów w kolejowym systemie transportowym zachodzi według wcześniej ustalonego planu. Cechuje się on masowością przewozów, relatywnie niskimi stawkami przewozowymi przy dostawach na duże oraz średnie odległości, zaś stosunkowo rozległa sieć połączeń kolejowych jest dobrze dostosowana do kluczowych rynków zaopatrzenia i dystrybucji.

Zalety transportu kolejowego

Transport kolejowy posiada również szereg innych zalet, do których należy zaliczyć korzystną ofertę z punktu widzenia czasu transportu, jaka jest efektem wysokiej niezawodności przewozów kolejowych i regularności oraz częstotliwości oferowanych połączeń. Ponadto kolej dysponuje specjalistycznym taborem, który jest przystosowany do przewozu ładunków o różnorodnej podatności transportowej.

Omawiając zalety transportu kolejowego należy wspomnieć także o relatywnie wysokim bezpieczeństwie ładunków, niewielkiej wypadkowości, niskiej energochłonności oraz małej uciążliwości dla naturalnego środowiska.

Wszystkie te cechy, a także kilka innych sprawiają, iż kolej stanowi środek transportowy chętnie wybierany przez spedytorów, szczególnie na długich trasach. W tym wypadku zazwyczaj ma się do czynienia z transportem intermodalnym, w którym kluczowe ogniwo stanowi właśnie kolej.

Trasy Europa-Azja a transport kolejowy

Rozwijająca się sukcesywnie kolejowa infrastruktura, a także intensyfikacja handlu między Europą i Azją spowodowała wzrost zainteresowania tą gałęzią transportu, szczególnie na dalekich trasach. Obecnie niemal trzy czwarte wszystkich kolejowych przewozów towarowych realizowane jest trzech krajach, a mianowicie w Chinach, Indiach oraz Rosji. Kraje azjatyckie to już nie tylko miejsce taniej produkcji – zwiększa się również ich zainteresowanie towarami importowanymi z Europy, co wiąże się ze wzrostem zamożności ich mieszkańców. To wszystko sprawia, że na euroazjatyckich szlakach to właśnie kolej może poszczycić się największym potencjałem przewozowym.

Transport kolejowy spełnia istotną rolę w przewozach towarowych między Europą i Azją, szczególnie na trasach do Federacji Rosyjskiej, a także Kazachstanu czy Białorusi i Ukrainy, jak również do handlowego potentata tamtego regionu, czyli do Chin. Szczególnie ważną rolę odgrywa ta gałąź transportu w krajach charakteryzujących się niewielką gęstością tradycyjnych dróg, które są przeznaczone dla samochodów, a także posiadających ogromne połacie bezdroży, co uniemożliwia skuteczną rozbudowę liniowej drogowej infrastruktury.

Domenę transportu kolejowego na trasach euroazjatyckich stanowi przewóz towarów masowych oraz kontenerów, dlatego jest on obecnie najbardziej efektywną gałęzią transportu lądowego. Kolej pozwala znacznie skrócić drogę oraz czas przemieszczania ładunku w porównaniu do alternatywnej drogi morskiej, wiodącej przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski oraz przez Morze Śródziemne, a jednocześnie jest przyjazna naturalnemu środowisku. Przykładowo transport towarów drogą morską z Chin do Europy trwa około 30-40 dni, natomiast transport kolejowy pozwala pokonać tę trasę w ciągu 11-14 dni, a to oznacza ponad 3-krotne skrócenie czasu przemieszczania dóbr w porównaniu do transportu morskiego.

Dalszy rozwój przewozów kolejowych na euroazjatyckich trasach

Od kilku lat podejmowane są inicjatywy tworzenia nowych korytarzy transportowych, które pozwolą skrócić drogę przewozu ładunku, czemu towarzyszy intensywna rozbudowa infrastruktury kolejowej oraz wprowadzanie nowoczesnych systemów informatycznych, usprawniających cały proces transportowy. Inicjatywa, jaka zakłada stworzenie nowego kolejowego Jedwabnego Szlaku pozwoli rozwiązać szereg problemów, związanych z transportem przez takie kraje, jak Federacja Rosyjska, co wpłynie również pozytywnie na ceny transportu kolejowego.

Już teraz niejednokrotnie jest on bardziej opłacalny, niż transport morski, a wraz z dalszym rozwojem infrastruktury kolejowej i modernizacją istniejących rozwiązań w tym zakresie, ma szansę stać się wiodącą gałęzią transportu na trasach pomiędzy Europą a Azją. Funkcjonujące obecnie połączenia infrastrukturalne między Europą i Chinami, które znacznie przyczyniły się do usprawnienia procesu transportu kolejowego, stanowią najlepsze potwierdzenie tej prognozy. 

Źródło: Spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne – Symlog Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here